Čo je Inline Alpine?

Inline Alpine je letná športová disciplína, ktorá vznikla predovšetkým ako doplnkový letný šport pre zjazdových lyžiarov. Jazdí sa podobnou technikou ako zjazdové lyžovanie, no pretekár má na nohách obuté korčule.

K pôvodným zjazdovým lyžiarom sa neskôr pridali aj športovci z iných športových odvetví, najmä rýchlostní korčuliari, a jednotlivé štáty začali organizovať vlastné národné seriály pretekov. Samostatné národné organizácie v Európe sa neskôr spojili do Európskeho zväzu Inline Alpine (IAEC), ku ktorému sa pričlenili aj štáty z iných kontinentov a vytvorili tak Svetovú organizáciu Inline Alpine (WIAC). Po vstupe do FIRS, federácie zastrešujúcej všetky kolieskové športy, sa WIAC premenoval na CIRA (Comité International de Roller Alpine). Od letnej sezóny roku 2015 sa svetová organizácia podliehajúca FIRS nazýva FIRS RAD (Fédération Internationale de Roller Sports Roller Alpin and Downhill). Slovensko bolo jednou zo zakladajúcich krajín a taktiež má v organizácii trvalé zastúpenie. V roku 2017 sa FIRS premenoval na WORLD SKATE. WORLD SKATE RAD sa okrem iného snaží aj o presadenie tohto športu na olympijských hrách.

Inline Alpine sa jazdí najmä v disciplíne Slalom, no organizujú sa aj preteky v Obrovskom Slalome, Kombináci, Paralel Slalome či Tímová súťaž.

Tento šport má najväčšiu základňu najmä v Európe a to konkrétne v Nemecku. Pretekov sa však zúčastňujú aj športovci z Českej republiky, Rakúska, Talianska, Lotyšska, Švajčiarska, Ruska, Poľska, Chorvátska, Španielska, Srbska, Ukrajiny a Slovenska. Z mimoeurópskych krajín to je Japonsko či USA. Do organizácie WORLD SKATE RAD sa dokonca prihlásila už aj India či Irán.