Čo je Inline Alpine?

Inline Alpine je letná športová disciplína, ktorá vznikla predovšetkým ako doplnkový letný šport pre zjazdových lyžiarov. Jazdí sa podobnou technikou ako zjazdové lyžovanie, no pretekár má na nohách obuté korčule.

K pôvodným zjazdovým lyžiarom sa neskôr pridali aj športovci z iných športových odvetví, najmä rýchlostní korčuliari, a jednotlivé štáty začali organizovať vlastné národné seriály pretekov. Samostatné národné organizácie v Európe sa neskôr spojili do Európskeho zväzu Inline Alpine a neskôr sa pripojili k svetovej federácii kolieskových športov WORLD SKATE. Inline alpin má svoju sekciu pod názvom WORLD SKATE IA. Slovensko bolo jednou zo zakladajúcich krajín a taktiež má v organizácii trvalé zastúpenie. WORLD SKATE IA sa okrem iného snaží aj o presadenie tohto športu na olympijských hrách.

Inline Alpine sa jazdí najmä v disciplíne Slalom, no organizujú sa aj preteky v Obrovskom Slalome, Kombinácii, Paralel Slalome či Tímovej súťaži.

Tento šport má najväčšiu základňu najmä v Európe a to konkrétne v Nemecku a Španielsku. Pretekov sa však zúčastňujú aj športovci z Českej republiky, Rakúska, Talianska, Lotyšska, Švajčiarska, Ruska, Poľska, Chorvátska, Španielska, Srbska, Ukrajiny, Slovinska, Estónska a Slovenska. Z mimoeurópskych krajín to je Japonsko, Čína, Irán, India a Argentína.